Başarı Rutinleri

Başarı, kısa zaman içinde ulaşılacak ve ulaşıldığı zaman tamamlanmış bir görev değildir. Başarı bir yolculuk, başarı tutkudur, başarı sürekli gelişmek ve yeni hedeflere yelken açmaktır. Bu yolculuk bir hedef noktası olmadığı ve bir yolculuk olduğu için sabır, azim, alışkanlıklar vb. bir çok gündelik rutinlerimiz bize eşlik edecektir.

Bir defa fitnessa giderek forma girilmeyeceği gibi bir günlük veya kısa süreli çalışmalarımızla da başarılı olmayı beklemek gerçekçi olmayacaktır.

Başarılı olmak = zengin olmak mıdır? Tartışılır ancak tartışmayı başarılı olmak=para düzeyine çekmek konuyu çok soyutlaştırıp basite indirgeyecektir. Zenginlik bir hedef değil başarılı olmanın bir sonucudur. Her başarı zenginliği getirir mi? Başarı diye ölçümlenen şeyin bir standartı olmadığı için Evet veya Hayır demek gerçekten imkansız. Bir gerçek var, başarı veya başarısızlık rutin alışkanlıklar sonucudur.

Vince Lombardi: “Winning is a habit. Unfortunately, so does losing.”

Başarılı insanların;

 • Öncelikleri belirlidir.
 • Proaktifler, reaktif değiller.
 • Hayal kurarlar.
 • İlham alırlar.
 • Güçlü bir iş ahlakına sahipler.
 • İşbirliğine ve takım çalışmasına inanırlar
 • Risk alırlar.
 • Fikirlere odaklanırlar.
 • Çözümlere odaklanırlar.
 • Değişimlerden korkmazlar.
 • Her gün okurlar. Nadiren TV izlerler veya Sosyal Medya’da çok fazla zaman geçirirler.
 • Akıl hocaları var veya vardır.
 • Her zaman olumlu düşünürler.
 • Gerektiğinde “Hayır” derler.
 • Bir amaçları vardır.
 • Doğru arkadaşları vardır.
 • Tutkuları vardır.
 • Tutarlıdırlar.

Başarı modellenebilir mi? Evet. Bu sebeple başarıya ulaşmış insanların rutinlerini modelleyerek, birebir benzer şeyleri yaparak, başarılı olabiliriz. Unutmamak gerekir ki, “Başlamak için mükemmel olmaya gerek yok ancak mükemmel olmak için bir yerden başlamak lazım”

İnternette başarılı insanların 5, 7, 10, 15 alışkanlığı gibi bir çok ele alınmış içerik bulabilirsiniz. Ben bu yazımda size rakamsal bir rutin sayısı vermeyeceğim. Ama aşağıdaki içerikleri kendi hayatımda da uygulamaya aldığım/almaya çalıştığım önem sırasına göre bahsedeceğim.

Güne Erken Başlamak (Erken Kalkmak)

Her gün 1 saat erken kalktığınızı hiç düşündünüz mü? Günde 1 saat uykuya ayırmadığınız zaman yılda size 365 güne denk geliyor. Bu da yaklaşık 15 gün demek. Yılda 15 gün başarılı olmak için günün en verimli zamanı dilimini kaçırdığınızı söylesem. Ben bu yazıyı yazarken bile işim ürperiyor. 15 dolu dolu gün.

Başarılı insanlar gün ağırmadan erken kalkmayı ve günün en değerli vakitlerini kaçırmamayı alışkanlık haline getirmişlerdir.

Planlı Olmak, Hedef Belirlemek

Başarıyı hissetmek ve o noktada olduğunu hayal etmek. İşte bu noktaya ulaşmak için hedefler belirlemek. Hedeflere ulaşmak için ise yıllarımızı, aylarımızı, haftalarımızı ve günümüzü planlamak.

Tüme varımdan gelme gibi oldu ama planlı olmak bu rutinlerin olmazsa olmazı ve bir çok başarılı insanın ortak özelliğidir. Güne başlamadan o günü planlamak, haftaya başlamadan haftayı planlamak…

Planlamada önemli nokta, işlerin prioritize edilmesi. Bu şekilde detaylarda boğulmak yerine işleri önceliklendirerek odak noktasını dağıtmama anlamında önem teşkil etmekte. Gerektiği zaman işleri delege etmeyi bilirler.

Planlı olmak proaktif olmayı ortaya çıkarır. Planlama saptığı zaman paniklemeden her şey kontrol altında hareket ederler.

Planlı olmak kadar planları gözden geçirmek günü haftayı değerlendirme işin diğer bir bölümü. Benjamin Franklin her akşam bir rutin olarak “Evening question: What good have I done today?”. Günlük takip çizelgesi ise şudur:

Okumak (ama çok okumak)

Okumak insanın ufkunu bakış açısını değiştirir. Başarılı insanların en az günde 1 saat okurlar.

Sürekli Öğrenme

Başarı uzun bir yoldur. Bu yolda başarısızlıklar ve alınması gereken dersler vardır. Başarılı insanların öğrenme algıları sürekli açıktır. Her türlü olumsuzluktan ders alırlar.

İnsanları dinlerler. İster pozisyon olarak kendinden daha alt kademede biri olsun isterse en üst düzeyde biri dinlerler ve öğrenmeye çalışırlar.

Vazgeçmemek

Hayallerlerinde vazgeçmemek ve sadece o ana hazır olmak… Başarılı insanlar mutlaka hayallerinin bir gün gerçekleşeceğini ve o ana hazır olması gerektiğini bilirler. Başarı için uygun şartların, mekanın ve zamanın gelecektir onlar için.

Takım Çalışması-İş Birliği

Google Larry Page ve Sergey Brin tarafından kuruldu, Apple Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kuruldu ve Paypal 5 kişiden oluşan bir takım ile ortaya çıktı.

En ufak fikirler büyük işlerde veya daha katma değerli sonuçların ortaya çıkmasına sebep olabilir. Başarılı insanlar buna inanır ve fikirleri önemserler.

Sizlerle çok başarılı insanların infografiklerin bazılarını paylaşmak istiyorum


Referans:

https://onedio.com/haber/cok-basarili-insanlarin-degismez-sabah-rutinlerini-cizgilerle-ozetleyen-15-infografik-762738

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

five + fifteen =

Translate »