Kriptopara Çağı

Kitap, kriptoparaların hangi amaçla ortaya çıktığını, sıfırdan bugüne nasıl geldiğini, topluma sundukları faydaları ve karşılaştıkları güçlüklerle ilgili detaylar hakkında bilgi vermekte. Benim gibi kriptoparalara karşı ilgisi olanları hemen içine çekebilen bir kitap.

Fiziki paralardan kurtulup dijital paralar ile hayatımızı devam ettirebilmek, araba, ev almak, cep telefonundan bir tık ile, her hangi bir merkezi sistemi bağlı olmadan dünyanın heryerinde kullanabileceğimiz ortak bir para birimi.

Peki nedir bu bitcoin, kriptopara nedir?

Bitcoin veya kriptopara, dünya genelinde isteyen herkesin dahil olabileceği bir bilgisayar ağı üzerinden çalışan programlama talimatları ile, dijital paraların çıkartıldığı, kontrollerin-doğrulamaların yapıldığı ve merkezi bir kontrol noktası olmayan büyük bir sistem protokolüdür.

İlk paranın MÖ 3000 civarında çıkması kadar, 1023 lü yıllarda Song Hanedanlığının egemenlik göstergesi olan kağıt parayı basarak kraliyet çapında dağıtması kadar, Floransalı Medici ailesi tarafından bankacılığın keşfi kadar önemli bir devrimsel niteliktedir.

Bitcoin internet tabanlı ideolojilerden ap ayrı bir kavramdır. Bu sayede bir siyasi hareketten farklı olmakta ve gelişimi hakkında tahmin edilemez biçimde şekillendiren ters bir akım yaratmaktadır. Kriptopara muhtemelen yeni ve güçlü bir değişim unsuru olacaktır. Birbirlerine bağlı işlem yapan cihazlar insanalara gündelik yaşamları üzerinde çok daha fazla kontrol imkanı sunmakta, yeni fikirler için fırsatlar, mal ve hizmetleri için yeni pazarlar ve siyasi olarak organize olma konusunda yeni araçlar yaratmaktadır. İşler gelecekte yeni cihaz ve yazılımlar tarafından yapılır hale gelecektir.

Toplumlar tarafından kabul görülecek mi bilmiyoruz. Başarılı olur veya olmaz şu netlik bulunmamakla beraber, eğer başarısız olursa hiç bişey değişmeyecektir. Eğer başarılı olursa oyunun kuralları yeniden yazılacaktır.

Mevcut sistemdeki kişiler/kurumların bu önü alınamayan teknoloji karşısında gösterebilecekleri 3 tepki/reaksiyon vardır.

  1. fikirleri/değişimi görmezden gelmek, kabul etmemek ve yaşama devam etmek.
  2. Bu fikirleri/değişimi yok etmek için lobi yapmak, kamuoyu oluşturmak
  3. Buna uyum sağlamak, iş birliği yapmak ya da yen fikir/değişim ile birlikte çalışmak.

Bitcoin, kriptopara nereden ve neden çıktı?

Bitcoin ve kriptoparaların ardındaki kültürel haraket; insanların birlikte nasıl daha İyi yaşayabilecekleri konusunda kafa yorulmasının evrimsel ve daha bir çok yüzyıldır devam eden bir hareketin sonucu olarak görülebilir.

Telgraf, telefon ve daha sonra da televizyon fikirlerin yayılmasına yardım etti ve daha önceleri bilgiyi kendi ellerinde tekelleştirilmiş olanlardan güçlerini aldı. Daha sonra internet yaşamımıza girdi ve bu etkileri uç noktalara taşıdı ve insanlara daha önce hiç sahip olmadıkları kadar güç verdi. Bu yeni ekonomiye her ne isim verilirse verilsin -paylaşım ekonomisi, iş birliği ekonomisi- yüzlerce yıldır kabul edilmiş sosyal normları alaşağı etmektedir.

Krito paralar da parasal işlemler ve ekonomik değişim işlemleri hakkındaki bilgi tekeli oluşturulmuş kuruluşların ellerinden alır ve toplumun bilginin doğruluğunu teyit etmesi için merkezi bir mekanizma yaratır. Bu nedenle kriptoparalar gücü merkezi yapıdaki elitlerden, devletlerden alarak halka veren teknolojik gelişmeler dizisinin son halkası olduğu iddia edilebilir. Merkezi yapıların mevcut sistemdeki etkinliğini göz önüne sermemiz için, 2013 yılında Kredi Kartı ve Nakit Kart ile yapılan 11 trilyon dolarlık ödemenin %2 olan masraf bedeli için Visa ve Master Card’ın aldıkları bedel 250 milyar dolar örneği verilebilir.

Kriptoparalar banka merkezli ödeme modellerinin bizim küresel ekonomimize uyguladığı devasa masrafları yok etmeyi vadetmektedir; dışlanmış olan milyonlarca insanı küresel ekonomiye dahil edebilir, blok chain tabanlı uygulamalar aracılığıyla tüm aracıları, merkezi kuruluşları ve hükümet kuruluşlarını daha önce olmadığı gibi sorumlu tutmaya söz vermektedir.

Kriptopara’nın Gelişimi

31 Ekim 2008 Kriptografi uzman ve meraklılar oldukları yüzlerce kişi kendini Satoshi Nakamoto denilir birinden şöyle bir eposta aldı: “Tamamen karşılıklı olarak işleyen ve güvenilir bir üçüncü taraf içermeyen yeni bir elektronik nakit sistemi üzerinde çalışmaktayım” ve yazının sonunda 9 sayfalık bir rapor linki bulunmaktaydı.

10 Ocak 2009’da 53 yaşında epostalar için şifrelemeler konusunda uzman Finney cevap yazdı ve Nakamoto ile sistem üzerinde kafa yormaya başladılar. bitcoin.org üzerinde IRC ile #bitcoin-dev sohbet odasında çalıştırlar. Finney yazılı indirdi ve 50 bitcoin üretti ve ilk bitcoin 10 bitcoini Nakamoto’ya gönderdi ve ilk transfer gerçekleşmiş oldu.

Ekim 2009 1 dolar = 1.309, 03 BTC idi. Yani o zamanlar bitcoinin değerli 1 centin 0.08’ine denk geliyordu.

21 Mayıs 2010’da Bitcoin çıkarma için CPU’nun yapmakta olduğu işten daha performanslı çalışabilmesi için GPU üzerine aktarabilecek yazılım geliştiren Florida’da yazılım mühendisi Laszlo Hnayecz Papa Johns’dan pizza istedi. Pizzanın kendisi normaldi ancak normal olmayan ödeme şekliydi. 41 dolarlık pizza için 10.000 bitcoin ödedi. 10.000 bitcoinin bugün karşılığı 52.000.000 USD dir.

17 Temmuz 2010 da ilk bitcoin takas platformu MtGox kuruldu. Bu bitcoin alım ve satımı için ilk ve tek yegane platformdu.

12 Aralık 2010’da Satoshi Nakamoto son mesajını gönderdi. Ve o zaman bitcoin yazılımının versiyonu 0.3.19 du.

1 Mart 2011’de “anonim çevrimiçi pazar” SilkRoad açıldı. Ancak bu sistem üzerinde uyuşturucu, hackleme hizmeti, medya korsnlığı ve hatta kalpazanlık gibi hizmetlerin satışa çıkması FBI gibi kurumların bu platforma dikkatleri çekmişti. 23 Temmuz 2013’te web sitesinden 1.2 milyondan fazla işlem ve 9,5 milyon bitcoin satışı gerçekleşti. Eylül 2013’te FBI’ın Ross Ulbricht isimli kişiyi tutuklaması ile silkroad kapandı.

13 Haziran 2011’de insanlar Mt.Gox’taki hesaplarında bitcoinlerin eksildiğini fark etmeye başladılar. Bir hacker sisteme erişim sağlamış ve yüklü miktarda bitcoin çalmış. Bu haber ile bitcoin değeri 17 dolardan centlere düştü.

Temmuz 2011 Mt.Gox bitcoin alışverişlerinin %80 nini gerçekleştiriyordu.

2011 yılında, dogecoin gibi hayırsever alt coinlar ve 25 Haziran 2013’te Austin Beccy’nin evlendikten sonra 90 gün süresince hayatlarının bitcoinle geçirme gibi bir çok deneysel ve toplum tarafından kabul görülmesini sağlayacak adımlar atıldı. 90 gün boyunca 72.000 dolara denk gelecek bitcoin topladılar.

Ocak 2012’de San Fransisco’nun 20.sokak ve mission sokakların kesişimindeki binada Bitcoin hakkında en heyecan verici gelişmelerin kıvılcımların ilk evi 20Mission bitcoin toplantılarının yapıldığı bir yer oldu.

2014 yılında, 20Mission’da bitcoin cüzdan kavramı geliştirildi.

Kitapta yukarıda bazı özet olarak aktardığım bir çok konu hakkında yaşınılan zorlukları, nasıl üstesinden gelindiğini ve bir çok detay bilgiye sahip olabilirsiniz.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

4 × five =

Translate »