Beden Dili

Beden Dili Joe Navarro Body Language

Beden Dili konusunda bilgilerimizi tazeleyecek içerikte bir kitap. Bu konuda ilgisi olanların veya bu konuda meraklıları ilgisini çekebilecek içerikte. Sürükleyici ve Joe Navarro’nun profesyonel hayatında tecrübelerindeki hikayeler ile desteklenmiş.

Beden Dilini okuma ve bilgi sahibi olma ihtiyacı sadece profesyonellerin ihtiyacı, gereksinimi değil. Bir aile babasından doktora, mühendisinden alt çalışanlara kadar herkesin odaklanması ve kendisini geliştirmesi gereken önemli bir çalışma alanı. Tabi bu işin profesyonelleri kadar uzman olmak ayrı bir konu ama genel hatları ile temel taşları anlamak ve etrafımızdaki yaşanılanları bu bilgilerle bakmak kişisel gelişimimiz için önemli bir adım. Sözel olmayan davranışları etkili bir şekilde okuyup yorumlayabilen insanların bu beceriden yoksun olanlara kıyasla daha başarılı bir yaşam süreceği bilimsel olarak kanıtlandığı ortaya konulmuştur (Golerman 1995). Kitap tam bu noktada yardımınıza koşuyor. Çeyrek asırlık kariyerini FBI ajanı olarak yapmış Joe Navarro’nun sözel olmayan iletişim olan beden dilini insanların başarılı bir şekilde okuyabilmelerini sağlaması amaçlıyor.

Beden Dili, uzun süren ve nesiller boyu bize atalarımızdan kalan bir miras. Nasıl ki üzerimize bir cisim düşerse veya hızla yaklaşırsa ellerimizle yüzümü korumaya çalışırız veya nasıl ki peşimizden bir vahşi hayvan koşarsa direk koşmaya başlarız gibi beynimizin Limbik Sistemine nesiller boyu işlenmiş bir tepkilerin sonucu oluşmakta bedenimizin dilleri. Üzüntülü bir haber aldığımızda omuzlarımızın düşmesi, bana yaklaşmayın mesajı olarak kollarımızı kapatmamız otomatik olarak Limbik sistemin oluşturduğu beden dili hareketleri. İşte buna benzer kendimize güvendiğimizde, güvenmediğimizde, yalan söylendiğinde vücudumuz kendini istemsiz olarak ele vermektedir.

Yerçekimine karşı koyan davranışlar neler ifade etmektedir? Aşırı rahatlık belirtileri nelerdir? Kollar, yüzler, gövde, kollar neleri ifade ediyor? Kral duruşu, akimbo nedir? Bir tartışmada, toplantıda kontrolü ele almak için neler yapmak lazım vb. Bedenimizin en dürüst parçası sizce ayaklar neleri ifade eder?

Beden dilinde başarılı olmak uzun bir yolculuk. Ancak zaman içinde bu rutin işlemlerde alışkanlık haline getirdiğimiz zaman bu ciddi avantaj sağlayacaktır. Bir kez nereye bakmamız gerektiğini anladığınızda, artık bütün işaretler ortaya çıkmış ve kaçırmanın imkanı olmayacaktır. Beden dilini okumaya başladıktan sonra artık güçlü bir şeye ve hayatımızın geri kalanında kişisel ilişkileri zenginleştirecek bilgilere sahip olacaksınız. Kitabı okuduktan sonra herkesi bedeninin ne söylediğini biliyor olmanın keyfini çıkaracaksınız.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

two × 3 =

Translate »