6 Şapkalı Düşünme Tekniği

İnsan düşünen bir hayvandır. Aristo

Bizi hayvanlardan ayıran bir özellik olmasının ötesinde insanların aslında düşüncelerden oluştuğunu inkar etmek zor olsa gerek. Düşünceler başka insan hakkındaki görüşlerimizi, psikolojimizi, iş/aile hayatımızı aslında bizi yönlendiren, bizi şekillendiren kafamızda sürekli dolaşan, kafamızdaki nöronları sürekli meşgul eden elektriksel sinyaller…

İşte bu kitap, düşüncelerde yalınlık sağlayarak kafamızda oluşan düşünce yumaklarını belirli bir metodoloji ile düzene sokma noktasında yol gösteriyor. Düşünce tiplerini farklı renkteki şapkalar olarak tanımlayarak bir orkestra şefi gibi düşüncelerinizi yönetmenizi ve gün sonunda güzel orkestra şovu ortaya çıkarmayı hedefletiyor. Okunması faydalı bir kaynak.

Kitaptan alıntılar:

“Düşünme yeteneği, insanın sahip olduğu en önemli kaynaktır. Yine de bu en önemli yeteneğimizden hiç bir zaman tam olarak tatmin olmamalıyız. Ne kadar İyi olursak olalım her zaman daha iyisini istemeliyiz”

“Dr. Luis Alberto Machado, Venezuela hükümetinde Zeka Geliştirme Bakanlığı oluşturmak ve bu bakanlığın başına geçmek istediğinde herkes tarafından alaya alınmıştı. Ancak o vazgeçmedi ve yaklaşık 160.000 öğretmen CoRT düşünme tekniğini öğretme konusunda eğitildi. Bugün Venezuela’da tüm öğrencilerin haftada iki saatlerini düşünme yeteneklerini geliştirme konusunda geçirmeleri yasal bir zorunluluktur. Okullarda “düşünme” adı verilen dersler var. Öğrenciler, öğretmenler, eğitmenler ve ana-babalar bu derslerin düşünmeyi öğrenttiğini bilirler.”

“Karşıt fikirleri etkili bir şekilde ele almanın yollarından biri de, her birinin belli koşullarda doğru olduğunu varsaymaktır.”

“Beyaz Şapka: beyazın saflığı, katıksız olgular, bilgiler ve rakamlar.”

“Kırmızı Şarka: tutkular ve duygular, önseziler ve sezgiler.”

“Siyah Şapka: şeytanın avukatı, olumsuz yargılar, bir şeyin neden yapılamayacağı”.

“Sarı Şapka: güneş ışığı, parlaklık ve iyimserlik, olumluluk, yapıcılık ve fırsatların değerlendirilmesi.”

“Yeşil Şapka: verimliklik, yaratıcılık, tohumlardan bitkinin ortaya çıkması, hareket, kışkırtma”

“Mavi Şapka: serikanlılık ve kontrol, orkestra şefi, düşünme üzerine düşünme”.

Her hangi bir kuruluşta ne kadar çok kişi bu kavramları öğrenirse, bunların kullanışlığı o kadar çok artar. İşin gerçeği, normalde düşünme faaliyetimizi kontrol edecek bir dile sahip olmamamızdır

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

13 − 10 =

Translate »