SAP Standart Islemleri FBL3N/FBL1N/FBL5N Nin Cikti Listesine Ilave Ek Alan Gelistirilmesi

bu yazı SAP nin standart işlem kodları olan FBL3N/FBL1N/FBL5N nin çıktılarına nasıl bir ek alan ilave edileceğini anlatmakta.

FBL3N: Ana Hesap Münferit Kalem Listesi
FBL1N: Satıcı Münferit Kalem Listesi
FBL5N: Müşteri Münferit Kalem Listesi

Çözüm olarak: FBL3N/FBL1N/FBL5N çıktı listesine openFI 1650 (BTE) kullanarak tek bir hamle ile hepsine ek alan ilave edilebiliyoruz. SAP standart olarak FI BTE (1650) de, FIBF işlem kodu kullanarak 1650 nolu event atanan custom function modülü tetikletecek bir yapıyı sunmakta. Bize de bu yolla, öncelikle ALV çıktısına custom field eklemesi yapacağız ve daha sonra custom funcion module oluşturduktan sonra bu event ta tanımlama yapacağız.

Öncelikle BTE nedir konusunda bilgi vermek istiyorum:

BTE

Business Transaction Events (BTEs) Release 4.0 dan sonra devreye giren ve farklı bir program exit tekniğidir. BTEs genellikle satış dağıtım komponentleri, hesap borç alacak ve ana (FI-AR ve FI-AP) ve defteri kebir hesaplarında (FI-GL) bulunur. detaylı bilgi almak istiyorsanız: http://scn.sap.com/community/abap/connectivity/blog/2013/01/07/btes–business-transaction-events

Adım1:  RFPOS, RFPOSX structure larına append yaparak istediğimiz ZZ li alanı oluşturuyoruz.

Adım2: SAMPLE_INTERFACE_00001650 FM ünü kopyalayarak Z li bir FM oluşturuyoruz.

Adım3: Oluşturduğumuz Z li FM da kendi kodumuzu yazıyoruz.

Adım4: FIBF işlem kodunda, products of a customer ı product name, text ve activate alanlarını doldurarak oluşturuyoruz.

Adım 5: P/S modüls of a customer dan event 1650 ve oluşturduğumuz product ın atamasını yapıyoruz.

Adım6: Son olara RFPOSXEXTEND programını çalıştırarak structure ın yeniden oluşturumasını sağlıyoruz. Ve BALVBUFDEL  programını çalıştırarak ALV yi temizliyoruz.

NOT: RFPOSXEXTEND programını çalıştırdığınızda “RFPOSXEXTEND  generation ends with Error: End Phase 002 Msg No. D0 322″ hatası alıyorsanız adım1 de belirtilen structure lara append lenen alanların değerlerinin char olmasına dikkat edin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *