C# Için .Net Connector 3.0 Ile SAP Sistemine Bağlanma

Bu yazımda sizlere bir C# uygulaması ile SAP sistemine nasıl bağlanılabileceğini paylaşmak istedim. Visual Studio sürümlerinde farklılıklar göstereceğini zannetmiyorum ama yine de bilgi amaçlı VS 2012 c# kullandığımı söylememde fayda var.

Projeye başlayalım:

Öncelikle SAP .net connector ı siteminize göre (32bit/64bit) service.sap.com dan OSS userınızla indirmeniz gerekmektedir. Eğer indirmek için bir OSS usera sahip değilseniz benimle iletişime geçerseniz ilgili dosyayı size gönderebilirim.

http://help.sap.com/saphelp_crm700_ehp02/helpdata/EN/4a/097b0543f4088ce10000000a421937/content.htm

Visual Studio da yeni bir proje oluşturmak:

VS de yeni bir Windows Forms App oluşturarak işe başlayalım. Geliştirme dilim C#. Buradaki kritik nokta .net connector ların .net framework 4.0 la uyumlu olması. VS de yeni bir proje oluştururken standart framework 4.5 seçili geliyor. Sizin framework 4.0 olarak  bu alanı değiştirmeniz gerekmektedir.

VS te yeni windows projemizi oluşturduktan sonra indirdiğimiz namespace leri projemize reference olarak gösteriyoruz.

Solution Explerer üzerinden Refences klasörüne sağ tıklanır ve Add Reference denir.

Browse sekmesi tıklanır ve kurulum dosyası belirtilerek sapnco.dll ve sapnco_utils.dll dosyaları import edilir.

SAP Bağlantısının Tanımlanması

SAP sistemini VS e tanımlama yapmak için değişik yöntemler mevcut. Ancak biz bu tanımlamayı app.config dosyası aracılığıyla yapacağız. service.sap.com üzerinden indiridğiniz SAP .Net Connector 3.0 dosyası örnek app.config dosyasına sahip. Burada <ClientSettings> group defination alanında kendi sisteminize göre konfigure etmeniz gerekmektedir. UserName, Password, Sap Host Name, Client ve Sistem Number gibi alanların konfigure edilmesi lazım.

 SAP Tarafı:

SM59 dan Abap Connection ayarlarının yapılması gibi konfigurasyonların yapıldığını varsayarak direk VS ten konuya girdim. Ayrıca SAP de haliyle codlarınızı yazdığınızı varsayıyorum.

Bu projede ben input değeri olarak interger tipindeki bir sayıyı alıyorum standart bir sayıyı 2 ile çarparak sonucu size export ediyor. Daha komplike işlemleri de yapmanız mümkün tabi ki ama konumuz olayı anlamak olduğu için koda çok fazla takılmıyoruz.

VS Tarafı:

Form tasarımım aşağıdaki şekilde hazırladım. Calculate button una basıldığında VS tarafındaki kodlarım çalışacak ve SAP ye hesaplama yaptırıp geri dönen sonucu gösterecek.

ve sonuç:

Sonuç olarak,SAP kullanıcısını karışık komplike ekranlardan uzak tutmak vb. amaçlarla VS üzerinden tasarladığınız yeni programları SAP ile  konuşturduk. VS ile SAP arasındaki bu bağlantıyı sağladıktan sonra gerisi size ihtiyaçlarınıza ve hayal gücünüze kalmış durumda.

Yukarıda yaptığımız bu proje ile bir sayının 2 katını aldık. Her ne kadar mantıklı olmasa daVS ile SAP yi konuşturduk ve bu açıdan gayet güzel :)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *